KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15395438
*
nr 1539 5438
Ulf Johansson
(1912-1978), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad - 51, Fjällmotiv. Olja på duk, 53x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x86 cm
Ulf Johansson, född i Stockholm 1912, död där 1978, svensk målare, tecknare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 maj 2023
kl 19:56:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/5 23:39:58
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ulf Johansson
Ulf Johansson, född i Stockholm 1912, död där 1978, svensk målare, tecknare och grafiker.
Läs mer om Ulf Johansson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fjällandskap fjällmotiv landskap landskapsmotiv landskapsmåleri motiv med fjäll olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf johansson
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59
-
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
*
Ulf Johansson
Ulf Johansson, född i Stockholm 1912, död där 1978, svensk målare, tecknare och grafiker.
Läs mer om Ulf Johansson
nr 1539 5438
Ulf Johansson
(1912-1978), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad - 51, Fjällmotiv. Olja på duk, 53x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x86 cm
Ulf Johansson, född i Stockholm 1912, död där 1978, svensk målare, tecknare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 maj 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/5 23:39:58 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ulf Johansson
Ulf Johansson, född i Stockholm 1912, död där 1978, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker.Läs mer om Ulf Johansson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fjällandskap fjällmotiv landskap landskapsmotiv landskapsmåleri motiv med fjäll olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf johansson
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05 -
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00